a

Facebook

Twitter

Linkedin

Copyright 2018 Caglar Law Firm P.C.

646-930-2077

Call us for legal consultation

Facebook

Twitter

Linkedin

Search
Menu
 

E-1 Ticari Vizelerine Genel Bir Bakis

Caglar Law Firm P.C. > BLOG  > E-1 Ticari Vizelerine Genel Bir Bakis

E-1 Ticari Vizelerine Genel Bir Bakis

E-1 ticari vizeleri Amerika Birleşik Devletleri ile ticari antlaşmasi olan ulke arasinda çeşitli mal, para, teknoloji veya herhangi bir hizmetin ticareti ile uğraşmak için gelen ticaretcilere verilen bir vize türüdür.
Ticaretcinin bu vizeye hak kazanabilmesi için su şartları sağlaması gerekir:
1- ABD ile ticaret anlaşması olan herhangi bir ülkenin vatandaşı olması (Türkiye bu anlaşmaya dahildir)
2- Yapılan ticaretin önemli oranda ve sürekli olması. Önemli oranda ticaretten kasıt uluslararası anlamda mal, para, teknolji ve hizmet akışının hatırı sayılır bir düzeyde olması ve sürekli yapilack olması demektir bir defaya mahsus yapılan ticaretler bu vizeye hak kazandırmaz.
3- Devam eden ana ticaret esas olarak ABD ile arasında ticaret anlaşması olan ülke arasında olmalıdır. Diğer bir tabirle ifade etmek gerekirse yapılan ticaretin yüzde 50’den fazlası ABD ile başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke arasında olmalıdır.
4- Ticaret den kasıt ise aşağıda sayılan türden işlerin ABD ile diğer ülke arasında değiş tokuş edilmesidir.
Mallar
Hizmetler
Uluslararası Sigorta
Bankacılıkcommerce-lawNakliye
Turizm
Teknoloji ve Teknoloji transferi
Bazı haber toplama faaliyetleri vb. isler..

E-1 vize sahibi belirli çalışanlarınida E-1 çalışanı olarak getirebilir.
Bu şekilde bir vizeye hak kazanabilmek için E-1 çalışanı :
1-E-1 vize sahibi ile aynı ulustan olmalıdır.
2- Yasada belirtilen “Calisan” kavramı içine girmelidir yani para veya maaş karşılığında işverene servis veya iş gücü sağlayan olmalıdır.
3-Yönetici veya denetleyici konumunda çalışması veya bu pozisyonlarda calisamayacaksa özel beceri isteyen niteliklere sahip olmalıdır. Sıradan becerilere sahip veya vasıfsız işçiler bu vize için uygun değildir
E-1 çalışanını bir şirket veya ticari bir teşebbüs de getirebilir bunun için o şirketin veya ticari teşebbüsün en az yüzde 50’si vizeye başvuran çalışanın vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşlarının mülkiyetinde bulunmalıdır buna ilaveten bu çalışan yukarıda E-1 çalışanı için saydığımız sartlarida yine aynen taşımalıdır.
Kalma Süresi
E-1 vize sahipleri veya E-1 çalışanlarına ilk etapta en fazla 2 sene ABD’de kalma izni verilir. Bu sürenin uzatılması için başvuru yapılabilir ve her bir başvuruda oturum hakkı maksimum 2 sene daha uzatılır. Yatırımcının vize uzatma talebinde herhangi bir limit yoktur. E-1 vize şartları korunduğu müddetçe E-1 vizesi sınırsız uzatılabilir.
E-1 Vize sahibinin Aile Bireyleri
E-1 vize sahibine ek olarak eşi ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları da milliyetlerine bakılmaksızın E-1 vize sahibine bağlı olarak vizelerini alabilirler. E-1 vizesi sahibinin eşleri çalışma izni için başvuru yapıp Amerika’da istedikleri işyerinde çalışabilirler. Çocuklar da Amerikada istedikleri yerde eğitimlerine devam edebilirler. Eşler evli kaldığı müddetçe ve E-1 vize sahibinin vize statü şartları devam ettiği sürece yatırımcı eşinin bağlı E-1 vize statüsü süresiz olarak devam eder yalnız çocuklar bu vizeyi ancak 21 yaşına kadar koruyabilirler. Çocuklar 21 yaşından sonra kendi vizelerini almaları veya başka bir vize statülerine geçmeleri gerekmektedir.
Sizde E-1 vizesi altında Amerikaya yerleşmek istiyorsanız diğer ayrıntılar ve vizeye uygunlugunuzun değerlendirilmesi için lütfen bizimle irtibata geciniz.
Avukat Metin Çağlar/ Amerika göçmenlik hukuku makaleleri